Představte si situaci, že si naplánujete výstavbu oplocení z betonových prefabrikátů, a vaše parcela má rozměry, řekněme 25 x 50 metrů. To je dohromady 150 metrů oplocení, pokud započítáme i vstupní branku a vjezdová vrata. První, co uděláte, je výpočet počtu kusů potřebných stavebních komponentů a úvaha, jak budete práci provádět. Některé firmy zajišťují i výstavbu plotu, ovšem rozhodnete-li se provést výstavbu sami, pochopitelně ušetříte značnou částku.
Když nastanou problémy
Zdatný a šikovný kutil zvládne výstavbu oplocení i sám, se spolehlivým parťákem by to neměl být problém, ovšem za předpokladu, že všechno klape.
Tvrdá zemina – betonové oplocení vyžaduje vyhloubit otvory pro sloupky do hloubky necelého jednoho metru. A sloupky musí být v přesné rozteči, takže „není kam uhnout“. A pokud zrovna narazíte na kámen, na tvrdý jíl a jiné problematické podloží, můžete si na tom, obrazně řečeno, vylámat zuby.
Stavební navážka – podobné problémy nastanou u navážek stavebního materiálu, zvláště pak s železobetonem, kde jsou výkopové práce doslova horor. Tehdy se vyplácí svěřit práci profesionálům.
Obtížně dostupný terén – když se kope výkop na rovince, na trávníku, se sluncem nad hlavou a v příjemném jarním počasí, je to pohoda a trocha té fyzické námahy neuškodí. Ale když je zeď vedena v prudkém svahu, kde to navíc podkluzuje a nemůžete se ani pořádně opřít o nářadí, můžete to pak odnést i na zdraví.
Zdravotní komplikace – a mnohdy i ideálně rovný pozemek s běžnou zeminou vás dovede fyzicky natolik vyčerpat, že pak trávíte pár týdnů v posteli nebo dokonce v nemocnici. U velkých pozemků to není legrace, a pokud špatně odhadnete své síly a možnosti, nemívá to dobrý konec. Buďte tedy rozvážní a porozmýšlejte, zda není přece jen rozumnější oslovit specializovanou firmu na ruční výkopové práce.