Cesmína ostrolistá(Ilex aquafolium) je dvojdomý keř nebo malý strom. Když se chceme dočkat plodů, musíme na zahradě mít rostliny samčí i samičí. Dosahuje výšky jednoho až pěti metrů. Je bohatě větvená. List je kožovitý, lesklý, se zubatými okraji. Jsou buď celé tmavě zelené nebo mají žluté až bílé okraje. Jde o rostlinu stálezelenou, na jaře bíle kvete a na podzim má velice dekorativní plody – rudé bobule. Máme z ní zkrátka radost celý rok. A nejen pro její krásu. Dá se používat také při léčení mnoha neduhů!
V zahradě i v parku
Pro cesmínu vybíráme stanoviště vlhkou, dobře propustnou, kde je stín nebo polostín. Půdu má ráda vlhčí, kyselejší, dobře propustnou a bohatou na živiny. Vzhledem k tomu, že jí vyhovuje vyšší vzdušná vlhkost, daří se jí v blízkosti vody, například u okrasných jezírek. Zvládne dobře ale i sušší letní období. Nevystavujeme ji ovšem přímým slunečním paprskům, tam by se trápila. Je vhodná také do městské zeleně, protože snese i mírné vzdušné znečištění. Hodí se pro tvarování (střih se provádí v létě), ale vypadá dobře i pokud roste bez našich úprav. Množíme ji řízkováním. U mladých rostlin je pro odběr řízků nejvhodnější květen, z těch starších se odebírají v červnu a červenci.
Zkrášluje i léčí
Byla to oblíbená rostlina již v době starých Keltů. V jejich jazyce má kořeny i název Ilex. Keltské „ic“ znamenalo něco špičatého, ostrého. Na listy „zubaté krásky“ lákali do svých domovů dobré duchy lesa. Také v dnešní době se tato rostlina hojně používá jako vánoční dekorace. Je krásná ve věncích na dveřích i na slavnostně prostřených stolech.
Je mírně jedovatá. Díky obsahu flavoidů, triterpensaponinů a steroidů v listech. Přesto ji od dávných dob používali lidé jako rostlinu léčivou. Pomáhá při nachlazení, viróze a snižuje horečku. Je účinná na záněty (například zánět spojivek), problémy s ledvinami a klouby. Mnozí ji známe jako složku jedné z esencí Bachových květů. Jde o Esenci Holly, která má podporovat pochopení, soucit a lásku. Zkrátka otevřít srdce!